Ekonomi

TÜGİAD: Depremden etkilenen iller 6. bölgeye alınmalı

BURSA (İGFA) –Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki depremin tüm yurtta büyük üzüntüye yol açtığını belirten TÜGİAD Genel Başkanı ve DOSABSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Nilüfer Çevikel, insani yardımın yanı sıra vatandaşların yaşamlarını sürdürebilmeleri için oradaki ekonomik hayatın bir an önce yeniden tesis edilmesi için çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi. kendi topraklarında yaşıyor.

Lider Çevikel, depremden etkilenen Gaziantep ve Kahramanmaraş gibi illerin sanayide güçlü, büyük miktarda ihracat üreten ve istihdam yaratan iller olduğuna işaret ederek, “Aynı zamanda Ege’de çok sayıda sanayi kuruluşu faaliyet gösteriyor. ve Marmara bölgeleri bu illerden iş temin etmektedir. Yani ülke ekonomisi ve ihracatı için stratejik değerdedirler. Evlerdeki yıkımın aksine sanayi tesislerinde elektrik, su, doğalgaz gibi altyapı sorunları dışında herhangi bir hasar yaşanmadı. Ancak göç nedeniyle bölgedeki firmalar istihdam konusunda büyük sorunlar yaşayacaktır. Bu nedenle göç bir şekilde engellenmelidir. Aksi takdirde; Hatta bölgelerimizde kalifiye eleman sıkıntısı olduğu için gelenler bir daha dönmeyecek. Bu özellikle depremle sarsılan stratejik illerimizin geleceği açısından son derece değerli bir durum” dedi.

“YATIRIMLAR ARTIRILMIŞ, ​​BÖLGEDE ARTIRILAN VERGİ VE SGK PRİMLERİ KISA BİR SÜRE İÇİN BÖLGEDEKİ SANAYİCİ VE ÇALIŞANLARA VERİLMİŞTİR”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile birlikte kalıcı konut kampanyası için Adıyaman’a gittiklerini belirten Nilüfer Çevikel, kalıcı göçün önlenmesi için bir an önce inançlı bölgelerde ve bu illerde kalıcı konutların yapılması gerektiğini söyledi. ‘Kalkınmada Birinci Bölge’ konumuna getirilmelidir. Çevikel, “Belirli bir süre bu illerdeki sanayici ve çalışanlardan kesilen vergi ve primler kendilerine verilmeli, bölge çalışanlar ve patronlar için cazip ve avantajlı hale getirilmelidir. İşyerlerinin yeniden açılması depremzedelerin normale dönüşlerini kolaylaştıracağı gibi yaşadıkları travmanın etkilerini de azaltacaktır. Gerekirse depremden etkilenen illerde kamu ve özel kuruluşlar adına bazı yeni yatırımlar yapılmalıdır. Orada yatırım yapacak patronlar ve sanayiciler hem KGF’de hem de kamu bankalarından çektikleri kredilerde daha düşük faiz oranlarından yararlansınlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu