Ekonomi

Oktay: 172 bin 780 çadır, 5 bin 831 konteyner kuruldu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kahrammaraş’ta meydana gelen ve 10 ilde yıkıma yol açan depremle ilgili AFAD Genel Merkezi’nde açıklamalarda bulundu.

Oktay’ın açıklamasının başlıkları şöyle:

– “Bin 589 refakatsiz çocuk var. 953’ü ailesine teslim edildi, 556’sı hastanede izleniyor, çocuk servislerinde 80 çocuk var. 1342 çocuk tespit ettik. 247 çocuğun kimliği

– Arama kurtarma çalışmalarının tamamlanması, enkazın kaldırılması, konutların yapılması ve hayatın normalleşmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

– 597 bin 594 bina tespit edildi. Bu binalarda 2 milyon 576 bin 917 daire bulunuyor. Bunlardan 75.717 bina ya yıkıldı, hemen yıkılacak ya da oturulamaz durumda. Daire karşılığı ise 306 bin 568. 1 milyon 900 bin civarında hasarsız veya hafif hasarlı bina var.

– Deprem bölgesinden 375 bin kişi tahliye edildi. Re’sen ayrılanlar da var.

– Mağdurların gittikleri il ve ilçelerde geçici barınaklar oluşturmaya çalışıyoruz.

– Salgın hastalıklar da sürekli gündemimizde olan bir konu. Sağlık Bakanlığımız bu konuda çok önemli çalışmalar yürütüyor. Hem aşılama hem de doğrudan müdahale ile. Barınaklarda sağlık merkezleri oluşturacağız.

– Bire bir bağış çalışmalarımız devam ediyor. Orada bir problem görmüyoruz.

– Depremzedelere hane başına 10 bin lira ödenecek. Bu esas, hasar tespit çalışmalarının sonuçlarına göre verilecektir. Bu yardım harap, acil yıkılmış, ağır hasarlı, orta veya hafif hasarlı evlerde oturanlar içindir. Hasarsızlar için değil. Ödemeler AFAD tarafından yapılmaktadır. Çevre Bakanlığı’nın hasar tespit çalışmalarının sonuçlarına göre yapılıyor.”

-Şu ana kadar vatandaşlarımıza 6 milyar 802 milyon 680 bin lira ödendi.

cumayeriajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu