Teknoloji

İnsandan Daha İyi Koku Alabilen Robot Geliştirildi

Her gün karşımıza çıkan çekirgeler kimileri için ürkütücü olsa da oldukça farklı özelliklere sahiptir. Gelişmiş koku alma duyularına sahip bu minik canlılar, bilim adamlarının araştırmalarında yardımcı oldular. Öyle ki geçen yaz göçmen çekirgelerin kanseri koklayarak tespit edebildiği keşfedildi.

Şimdi bu ırkların yardımıyla koku almada devrim yaratabilecek yepyeni bir teknoloji geliştirildi. Pazartesi günü Biosensor ve Bioelectronics aracılığıyla yayınlanan bir araştırmaya göre, bilim insanları çekirgelerin yardımıyla koku alabilen robotgelişmiş.

Robot, çekirgelerin antenleri ve yapay zeka kullanılarak oluşturuldu.

Tel Aviv Üniversitesi’ndeki bir grup araştırmacı, bugünün elektroniklerinden bazılarını geliştirdi. 10.000 kat daha fazla hassasiyetle Bir ekip, kokuları tanımlayabilen bir robot geliştirdi. Bu robota biyo-hibrit platform da denir.

Geliştirilen robot, çöl çekirgelerinden alınan ve elektronik bir sisteme bağlı antenlere sahiptir. Bu sistem, bir koku algılandığında anten tarafından üretilen anteni kullanır. elektrik sinyallerini ölçebilir . Sinyal çıkışlarıyla kokuları karakterize etmeyi öğrenen bir robot. algoritma ile eşleştiğini de ekleyelim. Bu formda takım badem ezmesi, limon, sekiz ‘saf’ kokuyu ayırt edebilmeBir sistem oluşturuldu diyor.

Doğanın ve yapay zekanın yardımıyla neler yapılabileceğini gösteren yeni robot, bilim dünyasına büyük katkılar sağlayabilir. Araştırmacılar bir gün bomba ve uyuşturucu gibi şeyleri tespit edebilmekiçin kullanılabileceğini söylüyor.

keciborluhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu