Ekonomi

Enerji sektörü için OHAL düzenlemeleri

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, konuya ilişkin meclis kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Karara göre, Olağanüstü Hal nedeniyle EPDK’ya yapılan depolu önlisans başvurularına ilişkin ilgili yönetmeliğin süreksiz 38. maddesi kapsamında EPDK’ya sunulması gereken teminatların son teslim tarihi belirlendi. süreksiz ihraçta belirtilen süreye ek olarak Olağanüstü Hal süresince uzatılacaktır.

Dünyadaki haberlere göre, Yönetmeliğin 12 nci maddesi kapsamında alınan, depolamalı elektrik üretim tesisi kurulması amacıyla yapılan önlisans başvuruları kapsamında, beyin sarsıntısı geçiren başvurucuların, eksik evrakların tamamlanması, 6 Şubat tarihinden itibaren geçerli olmak üzere eksik evrak bildirimi ve eksik evrak bildirimi. Evrak işlemleri durdurulmuştur.

OHAL’in sona ermesinin ardından, 6 Şubat’tan itibaren eksik evrak bildirim süreci ve kalan süreler dikkate alınarak eksik evrak tamamlama işlemlerine yeniden başlanacak.

EPDK’nın Resmi Gazete’de yayımlanan bir diğer kararında, Olağanüstü Hal kararı kapsamında LPG dağıtıcı lisansı sahipleri, dokuzuncu fıkranın (b) ve (c) bentlerinde düzenlenen dökme ve tüplü LPG faaliyetlerinde bulunmaktadır. 5307 sayılı Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası Kanunu’nun 5’inci maddesinin 6 Şubat’tan itibaren yükümlülükleri olağanüstü hal sona erene kadar ertelendi. Aynı Kanunun 8 inci maddesinin üçüncü fıkrası ile dördüncü maddesinin dördüncü fıkrasında düzenlenen tüpgaz bayilerinin yükümlülükleri ile aynı Kanunun 9 uncu maddesinin birinci fıkrasında düzenlenen dökme LPG kullanıcılarının yükümlülükleri, ilgili süreye kadar ertelenir. (HABER MERKEZİ)

serinhisarhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu