Haber

Kuzey Kore: ABD’nin tehditlerine “ezici bir nükleer güçle” yanıt vermeye hazırız

Kuzey Kore, ABD’nin Güney Kore ile artan askeri tatbikatlarının gerilimi tırmandırdığını savunarak, herhangi bir kısa vadeli veya uzun vadeli tehdide “ezici nükleer güç” ile yanıt vermeye hazır olduğunu söyledi.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in Güney Kore’ye yeni nesil gizli savaş uçakları ve uçak gemileri gibi stratejik askeri varlıkları daha fazla konuşlandıracaklarını bildirmesinin ardından bir açıklama yaptı.

Açıklamada, ABD’nin Güney ile düzenlediği ortak askeri tatbikata tepki olarak Kore Yarımadası ve bölgedeki askeri ve siyasi durumun, ABD güçlerinin “düşmanca eylemleri” nedeniyle “kırmızı çizgiyi” aştığı belirtildi. Kore.

ABD ve Güney Kore’nin düzenlediği askeri tatbikatların bölgeyi savaş alanına çevireceği savunulan açıklamada, Kuzey Kore’nin kısa veya uzun vadeli her türlü saldırıya “ezici nükleer gücüyle” karşılık vermeye hazır olduğu bildirildi. tehdit.

Açıklamada, ABD’nin olası askeri girişimine “nükleere karşı topyekûn savaş, nükleere karşı topyekûn savaş” ilkesiyle karşılık verileceği vurgulanarak, “ABD, Kore ve çevresinde askeri faaliyetlerini sürdürürse” denildi. Yarımada, Kuzey Kore doğal olarak caydırıcı gücünü kullanacaktır.” kelime yer aldı.

ABD’nin Kuzey Kore’yi “tek taraflı silahsızlanmaya” zorlamak için yaptırım ve askeri baskı uygulamaya devam ettiğine işaret edilirken, Pyongyang yönetiminin “düşmanca politikasını” sürdürmesi halinde ABD ile diyaloga girmeyeceği vurgulandı.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, 30 Ocak’ta Güney Kore’ye yaptığı iki günlük ziyarette ortak savunma taahhüdünü yinelerken, yeni nesil hayalet savaş uçakları ve uçak gemileri gibi stratejik askeri varlıklarını bu amaçla daha da konuşlandıracaklarını açıklamıştı. bu ülke.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu