Ekonomi

Dünyanın Şimdiye Kadar Sigortaladığı 10 İlginç Şey

Konut sigortası, araç sigortası ve hayat sigortasının dünyada yaygın olarak kullanıldığını biliyoruz… Ancak dünyada sigortalananlar bunlarla sınırlı değil. Şimdiye kadar sigortalanmış o kadar çok farklı şey var ki… O halde, şimdiye kadar sigortalanmış bu 10 ilginç şeye daha yakından bakalım.

1. Yabancı kaçırma sigortası

www.google.com

Bazı insanlar uzaylılar tarafından kaçırılacaklarını düşünerek oldukça paniğe kapılırlar. Bu nedenle uzaylı kaçırma sigortası yaptırmaya karar verirler. ABD’nin Florida eyaletinde bile hala bu sigorta poliçesini yaptıranlar var. Siz de uzaylılar tarafından kaçırılmaktan korkuyorsanız, bu içinizi rahatlatmak için harika bir politika olabilir.

2. Bacak sigortası

www.google.com

Süper model Heidi Klum, dünyaca ünlü ve oldukça uzun olan bacaklarını sigortalatmaya karar verir. Daha sonra bacaklarını sigortacılara muayene ettirmek için Londra’ya uçar. Bacaklarının çifti 1,5 milyon sterlin değerinde. Ancak bireysel olarak bir bacak diğerinden 130.000 £ daha az. Çünkü bu bacağında küçük bir yarası var.

3. Orta parmak sigortası

Dünyaca ünlü Keith Richards orta parmağını sigortalattı. Orta parmağı 1.6 milyon dolar kazanıyor. Diyelim ki Keith’in orta parmağı düştü. Paketleyip eBay’de satabilir. Aslında mantıklı bir hareket. Keith Richards orta parmağını kaybederse gitar çalamayacak. Bu mesleğinizi etkileyecektir.

4. Hindistan cevizi ile yaralanma sigortası

www.google.com

1984 yılında Dr. Peter Brass, birçok kişinin başlarına düşen hindistancevizi nedeniyle yaralandığını iddia etti. Bir süre sonra Birleşik Krallık’ta bir seyahat şirketi ‘hindistan cevizi ile yaralanma sigortası’ politikası izledi. Sri Lanka’yı ziyaret eden müşterilerinden birinin başına hindistancevizi düştüğünde iddialarını doğruladılar.

5. Loch Ness canavarı yakalama fitili

www.google.com

Loch Ness canavarı ‘Nessie’, uzun zamandır hem yerel halk hem de turistler tarafından inanılan bir efsane olmuştur. Bu nedenle, 1971’de İskoç viski şirketi Cutty Sark sermayeyi kullanmaya karar verdi. Bu efsanevi canavarı yakalayan kişiye 1 milyon sterlinlik bir ödül teklif etti. Sigortacılar, Nessie başarılı bir şekilde yakalanırsa mülklerinin olacağı konusunda ısrar etti. Ama hala yakalanmadı.

6. Ayak sigortası

www.google.com

Hemen hemen herkes dans etmeyi sever. Ancak dansın ustası Michael Flatley ayaklarını sigortalatmaya karar verir. Ayaklarını 25 milyon sterline sigortalattığı söyleniyor.

7. Kalça sigortası

www.google.com

Dünyaca ünlü Jennifer Lopez’in poposunu duymayan yoktur. Aslında kalça denilince akla ilk gelen Jennifer Lopez’dir. Hatta bir dönemin ideali kalça durumunu belirlememize bile olanak sağlamıştır. Bu yüzden güzel müzisyen kalçasını 27 milyon dolara sigortalattı.

8. Lisans sigortası

www.google.com

Sevilen isim Simmons yine diliyle ünlü. Çok uzun ve anlaşılır bir dili var. Bu nedenle Simmons dilini 1 milyon dolara sigortalattı. O zamanlar bile Kiss solistliği mesleğinin zirvesindeydi. Size bu bahis hakkında varsayımsal yorumlar bırakıyoruz.

9. Burun sigortası

www.google.com

Hollandalı Ilja Gort burnunu sigortalattı. Burnunu her türlü zarardan korumak için 5 milyon euro feda edildi. Avrupa’nın önde gelen şarap üreticilerinden biri olan Gort, “Tadımcı için koku alma duyusunu kaybetme riski vardır” dedi. Sonuçta şarap tadımı ağızla değil burunla yapılır. Adil bir ilişki olduğunu düşünüyoruz.

10. Hayalet hasarına karşı sigorta

www.google.com

Bir otel sahibinin otelinde hayalet görüldü. Bunun üzerine otel sahibi, ruhen ölüm ve sakatlığa karşı 1 milyon sterlinlik poliçe düzenledi. Bazı sigorta şirketlerinin ruh hasarına karşı hala sigorta poliçeleri vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu